To problem często zgłaszany przez użytkowników i użytkowniczki Mindy. Nic dziwnego - z badań wynika, że z bezsennością mierzy się prawie jedna czwarta Polaków! Jakość naszego snu stale się pogarsza. Ciągły pęd, masa zmartwień, niepewna przyszłość, presja, hałas…
Jeśli chcemy uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, czas się na chwilę zatrzymać, przyjrzeć się problemowi i zadbać o zdrowy sen.
Kłopoty ze snem są powszechnym problemem. Aż połowa z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczy ich w mniejszym lub większym stopniu. Nie jesteś w tym sam(a), a my spieszymy z pomocą.
Program to nie tylko zalecenia i wskazówki, ale też praktyczne narzędzia, techniki i ćwiczenia, po których możesz zauważyć realną zmianę.
Kompleksowy program opracowany w oparciu o CBT-I (terapię poznawczo-behawioralną bezsenności), o której więcej przeczytasz w zakładce O CBT-I.
W programie między innymi:
- Dlaczego nie mogę spać? - Co nauka mówi o przyczynach bezsenności?
- Higiena snu - To dużo więcej niż odkładanie telefonu na bok przed snem.
- Mity i przekonania o śnie - Wiesz, jak duże mają znaczenie?
- Ciało a sen - Zmiana przyzwyczajeń naszego ciała odgrywają dużą rolę w leczeniu bezsenności
- Pora na zmartwienia - Zobaczysz, jak radzić sobie ze zmartwieniami tak, aby nie przeszkadzały Ci w zasypianiu.
- A co z nawrotami? - Nie martw się, na koniec programu zostajesz z przydatnymi narzędziami, które wesprą Cię w gorszych chwilach
Ponadto: Relaksacja Jacobsona, Joga nidra oraz niezastąpiony, kojący głos Krystyny Czubówny, który poprowadzi Cię w podróż przez leśny krajobraz.
Bezsenność to przewlekła trudność w zasypianiu lub utrzymaniu snu. Osoby, których dotyka, skarżą się między innymi na duże trudności w zasypianiu, w przesypianiu całej nocy, zbyt wczesne budzenie się albo sen złej jakości, który nie skutkuje odpowiednim wypoczynkiem.
Kiedy objawy te występują co najmniej trzy razy w tygodniu i utrzymują się minimum przez miesiąc, spełnione zostaje jedno z kryteriów diagnozowania bezsenności. Aby spełnione było kolejne, zaburzenia snu muszą prowadzić do gorszego samopoczucia lub wpływać na funkcjonowanie w ciągu dnia.
Istotnym problemem u osób zmagających się z bezsennością jest zwiększony niepokój związany z tym, że tak ciężko jest zasnąć. Prowadzi to do powstania błędnego koła - niepokój powoduje nadmierne pobudzenie, a to jeszcze bardziej utrudnia zaśnięcie. W leczeniu bezsenności bardzo ważne, choć niełatwe, jest pozbycie się tego niepokoju.
Niestety wciąż nie są do końca znane uwarunkowania tego zaburzenia. Możemy mówić o predyspozycjach genetycznych do ujawnienia się objawów, przy czym dużą rolę odgrywają stres i wydarzenia życiowe. Istotnymi czynnikami są również: wiek, ruch, kondycja psychiczna, a także, uwaga: nawyki związane ze snem.
Obecnie wiemy, że farmakoterapia nie jest dobrym, długofalowym rozwiązaniem w leczeniu bezsenności. Jedynie łagodzi jej objawy i często prowadzi do uzależnienia.
Za najskuteczniejszą metodę uznaje się obecnie terapię poznawczo - behariowalną bezsenności (CBT-I). Wyniki badań pokazują, że CBT-I istotnie wpływa na poprawę czasu zasypiania, skrócenie ilości i czasu nocnych przebudzeń oraz poprawę wydajności i jakości snu. Jednak jest to rozwiązanie, które w Polsce dopiero zyskuje popularność. Wciąż brakuje specjalistów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie.
Program Mindy nie jest terapią poznawczo-behawioralną bezsenności, ale bazuje na technikach i wiedzy w niej wykorzystywanych.
Masz problemy ze snem lub znasz osoby, które mogą potrzebować takiego wsparcia? Wykup dostęp do Mindy.