Co to jest mindfulness?

14 lipca 2021
AUTOR:
Maja

O mindfulness od kilku lat robi się coraz głośniej. Czym tak naprawdę jest? Czy to tylko trend w sferze rozwoju osobistego? Czy i czym różni się od jogi, medytacji i pilatesu?

Mindfulness to nie tylko mnisi medytujący w pozycji lotosu i joga o wschodzie słońca. To przede wszystkim poparty licznymi badaniami naukowymi sposób na dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Mindfulness to umiejętność bycia tu i teraz - w pełni obecnym, uważnym i zaangażowanym. Bycie bardziej mindful oznacza bycie świadomym swoich myśli i uczuć bez oceniania ich i bycia przez nie pochłoniętym. Jak to osiągnąć? Możemy trenować umiejętność bycia świadomym chwili na przykład poprzez medytację. Obecność umysłu, czyli mindfulness, pomaga zredukować stres, lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i czerpać więcej przyjemności z życia.

Często łapiesz się na tym, że działasz “na autopilocie”? Błyskawicznie wykonujesz zadania nie przywiązując uwagi do tego co robisz? Zapominasz imiona osób, które poznajesz zaraz po tym jak je usłyszysz? To znak, że na co dzień może brakować Ci uważności. Jeśli chcesz sprawdzić czy idea mindfulness towarzyszy Ci w codziennym życiu, możesz użyć do tego skali stworzonej przez naukowców z University of Penn.

Mindfulness - co to jest?

Historia mindfulness

Mindfulness wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Popularność na zachodzie zyskała jednak świecka wersja mindfulness - skoncentrowana na ćwiczeniach oddechowych i medytacji, bez rozważań na temat buddyjskiej tradycji. Przyczynił się do tego Jon Kabat-Zinn, lekarz pracujący na University of Massachusetts, który w 1979 roku stworzył kurs Mindfulness-Based Stress Reduction oparty na praktyce mindfulness i dedykowany chronicznie chorym pacjentom. 

Od lat 70.  wieku psychologowie kliniczni i psychiatrzy znaleźli liczne zastosowania mindfulness w terapii depresji, zaburzeń lękowych, redukcji stresu a nawet terapii uzależnień. Dziś medytują żołnierze, pracownicy największych korporacji, więźniowie, pacjenci onkologiczni, kobiety w ciąży i uczniowie w między innymi norweskich i angielskich szkołach.


Jon Kabat-Zinn, źródło zdjęcia: twitter.com/jonkabatzinn


Mindfulness a joga, medytacja i pilates

Czym różnią się od siebie mindfulness, joga, medytacja i pilates? Wszystkie cztery zyskują na popularności i mają związek z dbaniem o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Mindfulness:

  • pomaga lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach,
  • wspiera w rozwiązaniu problemów ze snem,
  • oddziałuje na poprawę relacji z innymi,
  • wzmacnia koncentrację, efektywność i pamięć.

Korzyści z treningu uważności



Wiesz już jak mindfulness połączony jest z medytacją. Czym różni się ona od jogi i pilatesu? Nie zawiera ćwiczeń ruchowych - medytować możesz siedząc przy biurku lub w autobusie. W każdej chwili i w każdym miejscu.
Pilates to system ćwiczeń fizycznych uprawianych na podłodze, macie lub przy użyciu specjalnego sprzętu. Ma on za zadanie poprawę elastyczności i stabilności przez wzmocnienie mięśni podbrzusza i dolnej części pleców.
Joga, uprawiana bez kontekstu filozofii hinduskiej, to połączenie ćwiczeń ruchowych, medytacji i kontroli oddechu. Tak jak pilates poprawia elastyczność, stabilność i wzmacnia mięśnie, ale wymaga mniej sprzętu i opiera się na płynnie zmieniających się ćwiczeniach bez powtórzeń.

Zarówno joga jak i pilates zawierają ćwiczenia oddechowe i mogą pomóc Ci się zrelaksować. Joga może być częścią praktyki mindfulness, jeśli poświęcisz wystarczającą uwagę swojemu ciału i emocjom.



Czy warto trenować uważność? Wpływ mindfulness na ciało i umysł

Codziennie spędzasz pięć minut na myciu zębów. Ile czasu poświęcasz na dbanie o swoją kondycję mentalną? Czy pozwalasz swojej głowie chociaż chwilę odpocząć?
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego jak istotne jest zdrowie psychiczne, ale wciąż za mało robimy, aby o nie dbać. Powodów jest wiele - brak czasu, brak dostępu do odpowiednich środków i pomocy, problem z regularnością.


Medytacja nie może zastąpić wizyty u psychologa lub psychiatry ani terapii farmakologicznej. Wielu z nas potrzebuje jednak na co dzień innego wsparcia.

Według raportu ADP (2019), Polska i Niemcy przodują w rankingach poziomu stresu u pracowników. Niestety w tym negatywnym aspekcie. Długotrwały stres może przyczynić się do rozwoju licznych zaburzeń psychicznych i fizycznych, takich jak choroby układu krwionośnego, nowotwory, cukrzyca, problemy ze snem, depresja i zaburzenia lękowe.

Mindfulness pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem i problemami ze snem. Dzięki regularnej praktyce medytacji zwiększysz świadomość swoich emocji i myśli oraz rozwiniesz lepsze mechanizmy radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Liczne badania wykazują pozytywny wpływ mindfulness na relacje społeczne, koncentrację i pamięć. Mindfulness jest też stosowany w terapii przewlekłego bólu, zaburzeń lękowych i depresji.


Wiesz, jak stres oddziałuje na Twój organizm?



Medytacja - ile, jak i gdzie?

Medytować możesz wszędzie i w każdej chwili - nie potrzebujesz do tego żadnego sprzętu. Wystarczy, że znajdziesz miejsce i czas, kiedy będziesz mógł w spokoju oddać się koncentracji na oddechu, myślach i ciele. Już 10 minut medytacji dziennie pozwoli Ci stać się bardziej uważnym.


Jak zacząć praktykować mindfulness skutecznie?

Warto zacząć praktykować mindfulness, znasz już wiele płynących z tego korzyści. Jak się do tego zabrać? Jak zacząć?

Już dziś zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!



Aby w pełni cieszyć się z rezultatów z mindfulness praktyka musi stać się naszym nawykiem. W Internecie znajdziesz mnóstwo wiedzy na temat treningu uważności. Aplikacja Mindy to przewodnik, który pomoże Ci odnaleźć się w świecie mindfulness. To również sposób na to jak sprawić, aby medytacja stała się częścią Twojej codzienności. Znajdziesz w niej kursy stworzone przez certyfikowanych nauczycieli mindfulness, w tym trzy kursy wprowadzające, które pomogą Ci zrozumieć podstawy mindfulness. Mindy to nie tylko medytacje, ale też relaksująca muzyka, bajki na dobranoc, nagrania ASMR i wywiady ze specjalistami z dziedziny zdrowia psychicznego.


Zadbaj o zdrowie już dziś z pomocą Mindy!

Bibliografia:
Automatic Data Processing. (2019). The Workforce View in Europe. https://www.adp.pl/assets/vfs/Account-109205/other/the-workforce-view/adp-workforce-view-in-europe-high-res-1-.pdf

Büssing, A., Michalsen, A., Khalsa, S. B., Telles, S., & Sherman, K. J. (2012). Effects of yoga on mental and physical health: a short summary of reviews. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2012, 165410. https://doi.org/10.1155/2012/165410

Brown, K.W. & Ryan, R.M. (2003). The benefits of being present: Mindfulness and its role in psychological well-being. Journal of Personality and Social Psychology, 84, 822-848.

Confino, J. (2014, May 14). Google’s head of mindfulness: ‘goodness is good for business’. The Guardian.
https://www.theguardian.com/sustainable-business/google-meditation-mindfulness-technology

Dhillon, A., Sparkes, E., & Duarte, R. V. (2017). Mindfulness-Based Interventions During Pregnancy: a Systematic Review and Meta-analysis. Mindfulness, 8(6), 1421–1437. https://doi.org/10.1007/s12671-017-0726-x

Janssen, M., Heerkens, Y., Kuijer, W., van der Heijden, B., & Engels, J. (2018). Effects of Mindfulness-Based Stress Reduction on employees' mental health: A systematic review. PloS one, 13(1), e0191332. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0191332

Jha, A. P., Morrison, A. B., Dainer-Best, J., Parker, S., Rostrup, N., & Stanley, E. A. (2015). Minds "at attention": mindfulness training curbs attentional lapses in military cohorts. PloS one, 10(2), e0116889. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0116889

Kam, J.W.Y., Javed, J., Hart, C.M., Andrews-Hanna, J.R., Tomfohr-Madsen, L.M. & Mills, C. (2021). Daily mindfulness training reduces negative impact of COVID-19 news exposure on affective well-being. Psychological Research. https://doi.org/10.1007/s00426-021-01550-1

Keng, S. L., Smoski, M. J., & Robins, C. J. (2011). Effects of mindfulness on psychological health: a review of empirical studies. Clinical psychology review, 31(6), 1041–1056. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2011.04.006

Mariotti A. (2015). The effects of chronic stress on health: new insights into the molecular mechanisms of brain-body communication. Future science OA, 1(3), FSO23. https://doi.org/10.4155/fso.15.21

Mehta, R., Sharma, K., Potters, L., Wernicke, A. G., & Parashar, B. (2019). Evidence for the Role of Mindfulness in Cancer: Benefits and Techniques. Cureus, 11(5), e4629. https://doi.org/10.7759/cureus.4629

Merriam-Webster. (n.d.). Pilates. In Merriam-Webster.com dictionary. Retrieved July 11, 2021, from https://www.merriam-webster.com/dictionary/Pilates

Niazi, A. K., & Niazi, S. K. (2011). Mindfulness-based stress reduction: a non-pharmacological approach for chronic illnesses. North American journal of medical sciences, 3(1), 20–23. https://doi.org/10.4297/najms.2011.320

Samuelson, M., Carmody, J., Kabat-Zinn, J., & Bratt, M. A. (2007). Mindfulness-Based Stress Reduction in Massachusetts Correctional Facilities. The Prison Journal, 87(2), 254–268. https://doi.org/10.1177/0032885507303753

Toniolo-Barrios, M., & Pitt, L. (2021). Mindfulness and the challenges of working from home in times of crisis. Business horizons, 64(2), 189–197. https://doi.org/10.1016/j.bushor.2020.09.004

O autorze tekstu

Maja
Studentka psychologii. Najbardziej interesuje ją neuronauka. W swoich artykułach zawsze bazuje na rzetelnych źródłach i dowodach naukowych.

Zobacz także:

POBIERZ APLIKACJĘ MINDY I ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

Dostęp do medytacji i autoterapiidla każdego

Pobierz aplikację i przekonaj się, że warto zainwestować w spokój i własny rozwój mentalny z Mindy!