Wszystkim dobrze znane stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się również w przypadku zdrowia psychicznego. Warto więc zadbać o profilaktykę kondycji mentalnej u pracowników zanim jeszcze pojawi się potrzeba korzystania z pomocy specjalisty, na przykład psychologa.
Porównując te dwa równie istotne poziomy działania, profilaktykę i leczenie, można wyróżnić kilka aspektów, na które dobrze jest zwrócić uwagę:
Nie powinniśmy się już spierać o to, że telefon jest przedłużeniem naszej ręki. Stąd też wzrost popularności aplikacji mobilnych, zwiększenie ilości czasu spędzanego online w komórce. Wybieramy wygodne opcje, tak jak nasi pracownicy. Oferując wsparcie kondycji mentalnej dobrze jest “wejść w buty” beneficjenta i zadać pytanie o to, czy pomoc jest dostępna naprawdę w momencie pojawienia się potrzeby lub dostrzeżenia sygnału alarmującego o gorszym nastroju. Oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania problemu, powinniśmy oferować różne narzędzia.
Im wcześniej zadba się o profilaktykę, tym mniej leczenia będzie potrzebne - tak jak w zdrowiu fizycznym, tak też w kondycji mentalnej.
Obszar kondycji mentalnej jest bardzo delikatny, prywatny, a do tego wiąże się z edukacją. Przecież jeszcze nie tak dawno wizyta u terapeuty była tematem tabu, a o spotkaniach z psychologiem mówili nieliczni. Co dopiero medytacja, ćwiczenia oddechowe, joga - dbanie o kondycję mentalną wciąż jeszcze rozwija się w świadomości Polaków. Jak więc zachęcić pracowników do zwrócenia uwagi na zdrowie psychiczne? Istotnym elementem w tych działaniach jest kultura organizacji, przykład idący z góry.
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie profilaktyki dbania o umysł będzie podzielenie się z pracownikami wynikami badań, które wskazują na realne korzyści płynące z mindfulness. A może rozpocząć poranne spotkania od krótkiej medytacji?
Jeśli jesteśmy skoncentrowani, uważni i umiemy radzić sobie z rozpraszaczami, szybciej i efektywniej realizujemy wyznaczone zadania. Wspiera w tym profilaktyka kondycji mentalnej, trening mindfulness. Regularna praca nad umysłem, tak jak nad mięśniami, przynosi rezultaty i może przyczynić się do niższych kosztów leczenia zdrowia psychicznego.
Pamiętaj, że te obszary nie powinny się wykluczać. Zarówno działania prewencyjne, jak i pomoc lekarza to wsparcie kondycji mentalnej i potrzeb pracownika.
Przedstawiając pracownikom ofertę benefitów warto nie tylko zbadać wcześniej ich potrzeby, ale również upewnić się, że zostały one uświadomione. Czasem niezrozumienie propozycji spotyka się z odrzuceniem danego rozwiązania. Taką decyzję motywuje często niedoprecyzowana komunikacja - wybór może zostać dokonany na podstawie kryteriów "rozumiem" i "znam", a niekoniecznie "faktycznie, potrzebuję tego".
Wpływ treningu uważności na rozwój mózgu został już wielokrotnie potwierdzony badaniami klinicznymi, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy nie jest to “moda z zachodu” lub “religijne praktyki”, przygotowaliśmy dla Ciebie dowody naukowe. Mogą one nie tylko poszerzyć Twoją wiedzę, ale również być “argumentem” w rozmowie nad koniecznością zadbania o ten obszar wśród pracowników.
Co ciekawe, aż 86% pracowników chciałoby, aby pracodawca przekazywał im wiedzę dot. sposobów walki ze stresem! Długotrwały stres może przyczynić się do rozwoju licznych zaburzeń psychicznych i fizycznych, takich jak choroby układu krwionośnego, nowotwory, cukrzyca, problemy ze snem, depresja i zaburzenia lękowe. Od lat 70. XXI wieku psychologowie kliniczni i psychiatrzy znaleźli liczne zastosowania mindfulness w terapii depresji, zaburzeń lękowych, redukcji stresu, a nawet terapii uzależnień. Na popularność mindfulness skoncentrowanego na ćwiczeniach oddechowych i medytacji znaczący wpływ miał Jon Kabat-Zinn, lekarz pracujący na University of Massachusetts, który w 1979 roku stworzył kurs Mindfulness-Based Stress Reduction oparty na praktyce mindfulness i dedykowany chronicznie chorym pacjentom.
Coraz więcej pracodawców sięga po profilaktyczne rozwiązania w sferze zdrowia mentalnego. Mówi się, że trwa epidemia bezsenności. Może jeszcze nie każdy wie, czym jest medytacja, ale każdy zna uczucie zmęczenia, niewyspania. Głęboki sen i, dzięki temu, regenerację organizmu może wspomóc odpowiednia muzyka, praktyka medytacji na dobranoc, a nawet czytanki (również ASMR, czyli wywołujące przyjemne uczucia w mózgu).
Skuteczność treningu umysłu dostrzegło już kilka krajów, które wprowadziły mindfulness do szkół oraz na uczelnie. Jak zauważono, aż 41% uczniów praktykujących medytację poprawiło swoje wyniki w nauce. A gdyby iść o krok dalej i wprowadzić trening uważności do firm, jako element kultury organizacji? Wiesz, że 28% czasu pracy pochłaniają różnego rodzaju rozpraszacze uwagi? Warto więc zainwestować w rozwój koncentracji.
Kiedy dbamy o siebie i czujemy się lepiej sami ze sobą, łatwiej przychodzi nam również rozwijanie znajomości, utrzymywanie kontaktu z bliskimi. Trenując uważność, dostrzegając więcej pozytywnych aspektów różnych sytuacji, panując nad stresem, jesteśmy bardziej empatyczni.
Narzędzia służące podtrzymaniu higieny psychicznej powinny mieć inkluzywny charakter. Blisko połowa pracowników wskazuje życie zawodowe jako źródło problemów psychicznych.
Nikogo już nie trzeba przekonywać, że dbanie o kondycję fizyczną jest istotne dla zdrowia. Co ciekawe, tak jak trenujemy mięśnie, możemy również rozwijać mózg. W wyczekiwaniu efektów ważna - podobnie jak w sporcie - jest regularność. Jak ją wypracować? Dobrze, gdyby medytacja była czynnością tak oczywistą i naturalną jak codzienne mycie zębów. Ona również zajmuje tylko kilka minut dziennie. Kondycja mentalna jest tematem bardzo osobistym i delikatnym, dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich narzędzi w tym obszarze, które nie tylko będą wspierać rozwój uważności, ale także pomogą wypracować zdrowy nawyk codziennej medytacji.
Firmowy program mindfulness “Mindy” jest przygotowany z myślą o pracownikach i ich prywatności, a jednocześnie włącza element “gry”, który motywuje do regularności. Jak to działa? Dowiedz się więcej!
Osoby biorące udział w programie mindfulness “Mindy” przede wszystkim najpierw na spotkaniu z trenerem mindfulness i opiekunem firmy otrzymują wiedzę, która zbuduje lub rozwinie ich świadomość na temat uważności. To także przestrzeń do zadawania pytań, wyjaśniania wszystkich wątpliwości, czasem nawet obalania mitów. Z takimi podstawami pracownicy chętniej i łatwiej skorzystają z aplikacji Mindy, czyli będą mieć za sobą ten, często najtrudniejszy, pierwszy krok do rozpoczęcia czegoś nowego.
Co znajduje się w aplikacji Mindy? Wszystkie treści przygotowują polscy certyfikowani trenerzy mindfulness, których doświadczenie wspiera użytkowników każdego dnia. Pracownik znajdzie tam przede wszystkim kilkutygodniowe kursy, które poprowadzą go w drodze po uważność. W bibliotece treści znajdują się pojedyncze sesje tematyczne, które można wybrać w zależności od potrzeb, nastroju, a nawet czasu - wiele z nich można wybrać w różnych długościach, np. 5, 10 czy 15 minut. Wsparciem przy zasypianiu są także czytanki (również ASMR), a nawet muzyka. Polscy kompozytorzy stworzyli utwory specjalnie do aplikacji Mindy - dźwięki te wzmocnią koncentrację lub pomogą się zrelaksować.
Chcesz wprowadzić uważność do swojej firmy? Napisz do nas!