Oddychanie to jedna z najbardziej naturalnych czynności, której często poświęcamy niewiele uwagi, bo potrafi dziać się bez naszego świadomego udziału. Większości z nas nikt nigdy nie uczył oddychać, a szkoda! Umiejętność oddychania można i powinno się doskonalić - wiedzieć o tym powinni nie tylko sportowcy czy wokaliści.
Oddychanie to złożony, niezbędny dla życia proces. Kiedy oddychamy, nasze komórki otrzymują tlen i odprowadzają dwutlenek węgla. Nikt nigdy nie uczył nas prawidłowo oddychać, dlatego wielu ludzi wychodzi z założenia, że o oddychaniu wie wszystko. Jednak według psychologa Wojciecha Eichelbergera, większość z nas ,,oddycha tak, jakby chciała jakoś przeżyć, lecz nie po to, aby żyć w pełni i realizować swój życiowy potencjał”.
Chciał_abyś dowiedzieć się więcej o tym jak istotny jest oddech dla naszego samopoczucia i zdrowia? Przeczytaj fascynujący wywiad z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem.
Oddychanie jest czynnością, którą możemy wykonywać automatycznie i bezwiednie lub świadomie. Oddech poddaje się naszej kontroli, ale jest również elementem autonomicznego układu nerwowego, więc wpływa na nasze reakcje fizjologiczne. Umiejętne oddychanie to jedno z najłatwiej dostępnych rozwiązań radzenia sobie ze stresem.
To, w jaki sposób oddychamy może zmieniać się w zależności od naszego stanu emocjonalnego i czynności jakie wykonujemy. Kiedy odczuwamy zdenerwowanie lub podekscytowanie, nasz oddech często jest szybki i płytki, a gdy jesteśmy zrelaksowani lub zapadamy w sen, nasz oddech zwykle zwalnia i staje się bardziej miarowy. Poprzez umiejętne sterowanie oddechem jesteśmy w stanie kontrolować nasze reakcje emocjonalne i fizjologiczne - informować nasz organizm, że powinien się spiąć lub zrelaksować.
Amerykańska psycholog, Belisa Vranich, opowiada o tym dlaczego warto pracować nad ulepszeniem sposobu w jaki oddychamy.
Wyróżniamy dwa podstawowe tory oddechu: piersiowy i brzuszny. Oddech piersiowy towarzyszy nam, kiedy jesteśmy zestresowani. Polega na braniu krótkich, gwałtownych oddechów, napędzanych przez klatkę piersiową. Kiedy jesteś zdenerwowany możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że oddychasz w ten sposób. Taki oddech nie dostarcza do naszego krwioobiegu wystarczającej ilości tlenu. Nasze mięśnie się napinają, przyspiesza akcja serca, możemy nawet odczuwać zawroty głowy. Sygnalizuje to organizmowi, że znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji.
Czemu naturalna reakcja organizmu na stresującą sytuację osłabia nas i utrudnia działanie zamiast wzmacniać? Ewolucja przystosowała nas do mierzenia się z zagrożeniami, na które natrafiali nasi przodkowie, m.in. dzikimi zwierzętami. Silny stres w chwili spotkania z drapieżnikiem mobilizował do ucieczki, a intensywny wysiłek fizyczny, którego wymagało wyjście z opresji, wymuszał głębokie i efektywne oddychanie, pomagające zniwelować skutki krótkotrwałego ,,szoku adrenalinowego”. Wyzwania, z którymi mierzymy się dzisiaj są przeważnie długotrwałe i rzadko wymagają fizycznej mobilizacji. Nie dajemy przez to szansy naszemu organizmowi na odpowiednią regenerację.
Drugim torem oddechu jest oddech brzuszny, który wymaga umiejętnego sterowania przeponą. W ten sposób oddychasz np. kiedy śpisz. To właśnie ten oddech ma zbawienny wpływ na stan umysłu i fizjologię. Uruchamia przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za uspokajanie organizmu i regulację m.in. przepływu krwi, trawienia oraz akcji serca. Głębokie oddychanie przy użyciu przepony pozwala nam uniknąć silnej reakcji w stresujących sytuacjach. Informuje nasz organizm, że naszemu życiu nie grozi niebezpieczeństwo i nie musi znajdować się on w stanie gotowości. Oddech brzuszny jest ważnym elementem codziennej uważności, czyli bycia tu i teraz.
Chciał_abyś odkryć jak poprzez oddychanie możesz zmniejszyć swoje poczucie niepokoju i stresu na co dzień? Jesteś ciekawy_a jakie techniki mogą pomóc Ci kontrolować oddech, emocje i reakcje fizjologiczne? Poznasz je dzięki naszemu wyzwaniu Tydzień z oddechem. Przygotowaliśmy go z okazji premiery nowości, której nie mogliśmy się doczekać!
W aplikacji Mindy znajdziesz tygodniowy kurs Trening oddechu stworzony przez certyfikowaną trenerkę oddechu - Dorotę Archicińską-Powalską. Oprócz ćwiczeń oddechowych z dokładnymi instrukcjami znajdziesz w nim nagrania teoretyczne oraz takie, które pozwolą Ci w niekonwencjonalny sposób wykorzystać moc Twoich płuc. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wyzwanie i konkurs dla zaangażowanych przygotowaliśmy, zajrzyj na nasz profil na Instagramie!
Źródła:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/11050,1,oddech-pomaga-sterowac-emocjami-i-energia---mowi-wojciech-eichelberger.read
https://www.youtube.com/watch?v=1sgb2cUqFiY
https://www.verywellmind.com/abdominal-breathing-2584115